قبرستان شیر سنگی شهسوار

با ما کشف کنید

شیر سنگی و نقش برجسته شهسوار

برد شیرها تندیس‌هایی از جنس سنگاند که در گذشته توسط سنگ‌تراش‌های ایل بختیاری در ایران در استان چهارمحال و بختیاری و شمال استان خوزستان به شکل شیر تراشیده می‌شدند و به نشانهٔ شجاعت، دلاوری و ویژگی‌هایی چون هنرمندی در شکار و تیراندازی در جنگ و مهارت در سوارکاری، بر آرامگاهِ بزرگانِ قوم خود قرار می‌دادند.

معمولا اندازه شیرهای سنگی قرار گرفته شده بر روی قبور بستگی به جایگاه متوفی نزد بازماندگانش دارد و ساختار شیرهای سنگی به گونه‌ای است که انتهای دست و پای شیر معمولا بر روی سطحی سنگی گذاشته می‌شود تا برای سر پا ماندن شیر در دل خاک دفن گردد و دستها به شکل حراست به جلو کشیده شده‌اند که البته شیوهٔ تراش شیرهای سنگی نزد قبایل مختلف بختیاری دارای تفاوتهای جزئی با یکدیگر می‌باشند و شمشیر، خنجر یا گرز از جمله نقش‌هایی است که بر روی آنها حک می‌گردد.

در منطقه بندون در شمال شرقی ایذه و برفراز دشتی سرسبز به نام شهسوار بزرگ ترین گورستان شیر سنگی بر دیواره ی کوه ، نقش برجسته ای با قدمت 3000 ساله حكاکی وجود دارد  این نقش برجسته نمایی از مراسم بار عام یكی از خدایان یا شاهان ایلامی است. در این نقوش مراسم بار عام که به ملاقات فرد مهم با عموم مردم عنوان می گردد ، تصویری از هفت نفر دیده می شود . 5 نفر به دیدار شخصی که برروی تخت نشسته است، آمده اند. در پشت سر فردی كه بر تخت نشسته نیز یك نفر ایستاده است. .

 

بالا